ia swój status u swojego dostawcy prądu z „klienta” na „prosumenta”.
A prosument?
Prosument w obszarze OZE, to osoba, która sama produkuje swoją własną energię elektryczną. Robi to z odnawialnych źródeł energii w tzw. mikroinstalacji.
W naszym prawie jest to: instalacja energii odnawialnej z zainstalowanym źródłem energii elektrycznej o łącznej mocy nie większej niż 50 kWp.
W praktyce oznacza to, że masz własną instalację fotowoltaiczną, przydomową elektrownię fotowoltaiczną.
Zgodnie z ustawą o OZE z 1 lipca 2016 roku, jako właściciel instalacji, jesteś uprawniony do skorzystania z usługi bilansowania z siecią.
Nadmiar energii elektrycznej wyprodukowanej ze swojej mikroinstalacji możesz przesyłać do zakładu energetycznego i następnie możesz odbierać ją w dowolnym momencie.
Jeżeli będzie dużo pozytywnych to oznacza
Fotowoltaika w dzisiejszych czasach stała się niezwykle popularna. Jest to związane z faktem, że produkowana energia odnawialna nie kosztuje nas tak naprawdę nic. Jedyne na co musimy ponieść jakiekolwiek koszty to zakup i instalacja takiego sprzętu. Przy czym na kolektory słoneczne aktualnie jest aktualnie dofinansowanie z Unii Europejskiej. Można więc powiedzieć, że teraz jest dobry czas na inwestowanie w tego typu instalację. Warto wiedzieć o tym, że przy zainstalowaniu kilku paneli fotowoltaicznych można wyprodukować tyle prądu aby wystarczyło do zasilenia domu na cały miesiąc. Oprócz tego istnieje również możliwość sprzedawania prądu, który się wyprodukowało ponadto to co się zużywa. Ostatecznie więc można również na tym zarobić. Oczywiście przed zdecydowaniem się na zatrudnienie konkretnej firmy od której kupimy takie panele i która nam je zainstaluje, warto poczytać na jej temat opinie w internecie. Jeżeli będzie dużo pozytywnych, to oznacza że będziemy zadowoleni z usług świadczonych przez taką firmę.
Na naszych oczach zachodzą wielkie przemiany
Na naszych oczach zachodzą wielkie przemiany w świecie. Jest to wręcz przełomowy i historyczny czas, gdy Unia Europejska postanowiła być numerem jeden na świecie.
Numerem jeden w nowoczesnej i ekologicznej energetyce. Do roku 2050 zgodnie z planem będziemy produkować energię zupełnie pozbawioną emisji dwutlenku węgla.
Wszystko zostało postawione na jedną kartę. Będziemy bazować na tym co matka natura nam dała. A daje ona codziennie niesamowite ilości energii.
Zatem zaprzestajemy produkcji energii na podstawie spalania zasobów z ziemi.
Teraz trzeba ujarzmić moc, którą widzimy codziennie w przyrodzie.
A więc tak zwane odnawialne źródła energii.
Są to sposoby wykorzystania energii wiatru, pływów morskich oraz energii światła słonecznego. Najwięcej się stawia na rozwój farm wiatrowych oraz na kolektory słoneczne.
Panele fotowoltaiczne stawia się zarówno na małych domach jednorodzinnych jak i na większych budynkach i całych dużych zakładach przemysłowych. Fotowoltaika, to już na dzień dzisiejszy jeden z lepszych produktów eksportowych Polski. Natomiast energia odnawialna to będzie najważniejszą gałęzią polskiej gospodarki.
Takie osoby zawsze będą zależne od
Korzystanie z energii odnawialnej jest dzisiaj możliwe, ale niestety jeszcze nie wszyscy decydują się na kolektory słoneczne. Niektórzy uważają, że takie kolektory nadal są za drogie i inwestycja zwróci się dopiero po latach. Są też tacy, którzy uważają, że fotowoltaika wcale nie pozwala na tworzenie darmowej energii elektrycznej.
W przypadku pierwszej grupy osób można jeszcze coś zdziałać. Takie osoby wiedzą, że energia odnawialna istnieje i jest skuteczna. Być może chcieliby nawet zainwestować w panele słoneczne, ale nie dysponują odpowiednią ilością gotówki. Na szczęście są dostępne różnego rodzaju dotacje, z których warto w takiej sytuacji skorzystać. Dzięki temu inwestycja będzie znacznie tańsza i więcej osób może sobie pozwolić na posiadanie kolektorów słonecznych. Zresztą już można zauważyć, że jest ich coraz więcej w naszym kraju.
W przypadku drugiej grupy nic już chyba nie można zrobić, ponieważ są małe szanse na to, że takie osoby uwierzą w darmową energię elektryczną. Takie osoby zawsze będą zależne od zakładu energetycznego.