odnawialną energią. Niby fotowoltaika coraz odważniej wkracza w życie naszego społeczeństwa, lecz wciąż wydaje się być owiana lekką mgłą tajemnicy. Potwierdzeniem tej tezy jest, że często nieświadome osoby pytają chociażby o to, co się dzieje z niewykorzystaną przez kolektory słoneczne energią. Czy zgromadzona w nich energia przepada? Otóż jak się okazuje absolutnie nie. Kiedy nie wykorzystamy w pełni tego co przyniesie nam odnawialna energia dla domu, to różnica zostanie zwrócona do zakładu energetycznego. Jako właściciele stajemy się wówczas niejako wytwórcą energii i to pozwala nam osiągnąć z tego tytułu zyski. Wiele zależy w tym względzie od rodzaju instalacji i jej przesyłu. Aby uniknąć jakichkolwiek nieporozumień polecamy konsultacje z fachowcami w tym względzie. Zarówno fotowoltaika, jak i kolektory słoneczne mogą być świetną inwestycją. Mamy nadzieję, że tym artykułem przekonaliśmy wszystkich, że energia odnawialna to świetny pomysł!
Czym jest fotowoltaika?
Fotowoltaika to coraz bardziej powszechna dziedzina techniki w dzisiejszym świecie. Korzystanie z naturalnych zasobów to krok ku spowolnieniu degradacji środowiska, w którym żyjemy. Przechadzając się po mieście można zauważyć wiele budynków z widocznymi na nich panelami słonecznymi. Czym więc konkretnie jest fotowoltaika i czy skorzystanie z niech będzie dla nas korzystne?
Najważniejszym elementem instalacji solarnej są kolektory słoneczne. To one właśnie przechwytują ciepło z promieniowania słonecznego. Na pytanie czy warto zainwestować w kolektor nie ma jednoznacznej odpowiedzi, jednak nie oznacza to, że nie warto zastanowić się nad montażem systemu solarnego. Od marca do października dobrze dobrany zestaw może zapewnić ponad 80% zapotrzebowania na ciepłą wodę, a w miesiącach najcieplejszych może być to nawet 100%.
Energia odnawialna staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju. Rozwój fotowoltaiki następuje niezwykle dynamicznie. Dzięki tej technologii, każdy z nas może czerpać korzyści z naturalnego źródła energii, wychodząc tym samym naprzeciw degradacji środowiska naturalnego.
Jak dobrać kolektory i instalacje fotowoltaiczne.
Coraz więcej osób już na etapie budowy domu decyduje się na zastosowanie systemów wykorzystujących energię słoneczną do ogrzewania budynku lub wody użytkowej. Fotowoltaika i kolektory słoneczne to obecnie najbardziej popularne sposoby na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Oby dwa systemy są w pełni przyjazne środowisku, nie emitują zanieczyszczeń a przede wszystkim są opłacalne, ponieważ energia odnawialna jest darmowa. Kolektory słoneczne przeznaczone są głównie do podgrzewania wody użytkowej. Firmy instalujące kolektory w domach jednorodzinnych biorą pod uwagę ilość mieszkańców i ilość zużytej ciepłej wody w ciągu dnia. Najbardziej popularnym rozwiązaniem są pakiety składające się z 2 lub 3 kolektorów, a cena wraz z montażem wynosi około 7 tys. zł. Inaczej jest w przypadku paneli fotowoltaicznych, które zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną i są zalecane dla gospodarstw domowych, w których występuje duże zużycie prądu. Każdy zainteresowany powinien przekalkulować sobie, na podstawie własnych rachunków za prąd, ilość energii elektrycznej, którą chce wyprodukować w ciągu roku. Standardowe zestawy dla domu jednorodzinnego posiadają moc 2 kW, a koszt takiego rozwiązania to około 12 tys. zł.
Wystarczy zatem że właściciel domu zgłosi
Każdego kto posiada własny dom, z pewnością zainteresować może fotowoltaika. Jak pokazuje praktyka korzystanie z zalet, które niesie ze sobą energia odnawialna może być nie tylko odpowiedzialne, lecz również i opłacalne. Wiele zależeć będzie tu rzecz jasna chociażby od tego, jakie kolektory słoneczne zostaną zainstalowane. Na szczęście nikt nie wymaga od nas fachowej i specjalistycznej wiedzy na ten temat. Wystarczy zatem, że właściciel domu zgłosi takiemu usługodawcy chęć instalacji kolektorów słonecznych, a wówczas doradcy podpowiedzą, które rozwiązanie będzie najlepsze. Cieszyć może również fakt, że dzięki rozkwitowi, który przeżywa obecnie fotowoltaika, może sobie już na nią pozwolić coraz większa liczba osób. Same kolektory słoneczne kiedyś kojarzyć mogły się co prawda wyłącznie z bogatymi domami, lecz dziś nawet średnio zamożne osoby mogą ją u siebie wdrożyć. Zjawisko wdrażania szeroko rozumianej fotowoltaiki w domach będzie więc tylko postępować – z wielką korzyścią zarówno dla właścicieli domów jak i środowiska. Dbałość o naszą planetę to kluczowe wyzwanie a fotowoltaika doskonale w tym pomaga.